„Bitcoin se řadí mezi peníze,“ rozhodl federální soud

Bitcoin

Může se zdát padlé na hlavu, že je bitcoin typem měny, ale právní a vládní entity se na tom již shodly. Zda se bitcoin řadí mezi peníze anebo ne je ve světě virtuálních měn ekvivalentem debaty „Je Pluto planeta?“.

V roce 2014 se stal bývalý vrchni dozoroce NY z Financial Services Benjamin Lawsky prokletím milovníků bitcoinu, když slavně prohlásil, že bitcoin „není ani ryba ani rak.“ IRS tehdy zmateně považovala bitcoin jako vlastnictví a ne jako peníze pro daňové účely.

Nyní se ovšem podařilo komunitě bitcoinu vyhrát velmi důležitý boj, i když se to na první pohled může zdát jako malá výhra. Okresní soudce Alison Nathan v Manhattanu totiž v pondělí rozhodl, že by se bitcoin měl řadit mezi peníze za účelem rozhodování o údajném hackerském útoku na J.P. Morgan Chase & Co. a ostatní finanční instituce. Podnikatel Anthony Murgio z Floridy je totiž nyní obžalován za poskytování jeho nyní už zaniklé Coin.mx bitcoin burzy pro praní špinavých peněz. Žalobce ožnačil Coin.mx jako ilegální burzu. Jeho obhájce se naopak snažil tvrdit, že Murgio není vinný za ilegální převody peněz, protože se bitcoin nekvalifikuje jako „peníze“. Soudce Nathan ovšem označil toto tvrzení jako nesmysl. Agentura Reuters informuje, že Nathan řekl následující:

Bitcoiny jsou peníze v prostém významu tohoto pojmu. Můžou být totiž přijímány jako platba za zboží a služby anebo nakupovány přímo na burze z bankovního účtu. To znamená, že slouží jako finanční prostředky, které mohou být využity jako prostředek ke směně anebo ke způsobu platby.

Přitom ještě v červenci se v případu praní špinavých peněz jiný soudce z Floridy vyjádřil, že praní bitcoinu není to stejné jako praní špinavých peněz, protože bitcoiny nejsou peníze.

Zdroj: http://www.investopedia.com/news/bitcoin-money-rules-federal-judge-landmark-case-jpm/

Sdílejte tento článek!