6 jednoduchých tipů, jak dosáhnout finanční nezávislosti

Woman distributing family budget

Přechod od bezstarostného studenta až po finančně odpovědnou osobu, může být pro řadu mladých lidí velkým šokem. Naprostá většina studentů, když nastupuje do práce, tak má skromnou výplatu – ale i se skromnou výplatou stále můžete si stranou něco odložit na pozdější investice. 

Níže jsme pro vás sestavili 6 tipů, které vám snad pomůžou dosáhnout finanční nezávislosti.

Zapiště si výdaje

Zapisujte si jednoduše vaše každodenní výdaje. Malé věci jako je třeba káva se nemusí zdát jako velký problém, ale pokud to budete dělat každý den, tak celková částka vás pravděpodobně překvapí na konci měsíce. Jakmile uvidíte, na co všechno vydáváte peníze, tak zároveň i možnost, jak s tím zatočit. Například, každý den nemusíte pít Starbucks kávu, nebo jo? Někdy bohatě stačí, když vyměníte své každodenní cappucino za domácí kávu.

50/20/30 pravidlo

Ted‘, když už víte, na co všechno vydáváte své peníze, je ideální čas na to, abyste se seznámili s pravidlem 50/20/30. Co to je? Takže:

50%: absolutní potřeby

To zahrnuje všechny náležitosti jako je nájem, jídlo, účty, voda, elektřina.

20%: finanční závazky

Například, pokud máte dluh, tak prostě z každé vaši výplaty si vyhraňte 20% na jeho zaplacení. Je to taktéž skvělým nástrojem na to, abyste něco našetřili, pokud máte v planu investovat jednoho dne.

30%: osobní nákup

Zbytek je čistě pro vaši zábavu. To zahrnuje nákupy oblečení, elektroniky, atd.

Pravidlo nájemného

Nájemné tvoří významnou část většiny rozpočtů. Mnoho finančních odborníků doporučuje, abyste neutráceli za nájem více než 30% vašeho platu.

Najděte si spolubydlícího 

Většina mladých lidí chce po škole bydlet sami. Mají už dost všech kolem, vlastně museli si to vytrpět celou výšku. Ovšem nájemné, jak je uvedeno výše, můžou skutečně sežrat významnou část vašeho rozpočtu. Proto je mnohem lepším řešením, když si najdete spolubydlícího a navzájem si rozdělíte nájemné.

Jezte více doma

Jídlo je samozřejmě nutnosti, ale častý výlet do restaurací se může velice rychle prodražit. Je třeba si uvědomit, že doma se skutečně najíte mnohdy nejenom lépe než v restauraci, ale především mnohem levněji. Tento bod není o tom, abyste jedli pouze levné jídlo, které je často plné toxiny a jiných škodlivých látek. Pamatujte, že když neposkytnete tělu dostatek živin, tak vám ani nemůže pořádně sloužit. To dává smysl, ne? Udělejte si seznam všech potravin, které budete potřebovat na tento týden. Tímto způsoben nebudete navíc zbytečně utrácet.

Vystačte si s tím, co máte

Když skočíte školu a najdete si práci, tak hned nepotřebujete nový mobil, počítač a to už ani nemluvě o autě. Tyto položky vás můžou, často zbytečně, dostat do dluhů. Předtím než si budete chtít koupit drahou položku, se zeptejte sami sebe: Přežiji bez toho? Ano, vím, že je někdy těžké si nekoupit to, co chcete. Ale určitě sami sobě později poděkujete.

Zdroj: http://www.lifehack.org/371438/guide-financial-independence

Sdílejte tento článek!