Evropské trhy klesly kvůli obavám o finančním zdraví Deutsche Bank

IMF said in a report on the German financial sector that Deutsche Bank appeared to be the riskiest bank in terms of threats posed to the globe.

 

Jakmile se včera otevřely evropské trhy, tak ihned zaznamenaly ztráty. Největšími poraženými byly banky v čele s Deutsche Bank (DB), jejíž akcie pod 10 euro poprvé v historii. Jak uvádí Bloomberg report, 10 z celkových 800 hedgeových klientů německé banky vytáhlo své peníze a znovu se začalo spekulovat o tom, jak je vlastně zdravý evropský bankovní sektor. Tyto spekulace měly následně za následek to, že akcie Deutsche Banky spadly o 6,6% na New Yorské burze a Dow Jones index zaznamenal ztrátu 200 bodů.

Jak si vedly hlavní evropské indexy? Jak je uvedeno výše, tak taky neprožily nejšt’ástnější den:

  • Euro Stoxx 600 – -1%
  • Euro Stoxx Banks – -3%
  • Britský FTSE 100 – -1,15%
  • Britský FTSE 250 – -0,95%
  • Německý DAX – -1,13%
  • Francouzský CAC 40 – -1,36%
  • Španělský – -1,61%

Hlavní příčinou krize byla zpráva ministerstva spravedlnosti, že Deutsche Bank musí zaplatit pokutu ve výši 14 miliard dolarů za to, že prodávala svým klientům nevhodné cenné papíry kryté hypotékami. Očekává se ovšem, že banka se bude bránit a podá protinávrh.

I když částka 14 miliard dolarů je obrovská, tak stále se nejedná o historicky nejvýše uloženou pokutu. Ta byla udělená Bank of America a celková pokuta se vyšplhala až na neuvěřitelných 16,6 miliard dolarů. Všechny banky, které hrály velkou roli ve finanční krizi z roku 2008, dostaly mastné pokuty. Například další velké bance JP Morgan Chase bylo přikázáno zaplatit 13 miliard dolarů, Citigroup zaplatila 7 miliard, Goldman Sachs 5,06 miliard a Morgan Stanley 3,2 miliardy.

Deutsche Bank následně vydalo prohlášení, ve kterém stálo: „Naši obchodní klienti patří mezi nejsofistikovanější investory světa. Jsme přesvědčení, že drtivá většina z nich má plné pochopení co se týče naši finanční stability a aktuálního makroekonomického prostředí.

V červnu MMF uvedl, že německá banka, která je zároveň taktéž největší investiční bankou v Evropě a disponuje aktivy poloviny německého hospodářství, může být klíčovým aspektem, který spustí další krizi.

Celý finanční svět se ted‘ bude upínat na rozhodnutí německé vlády a Evropské centrální banky, jestliže se rozhodnou vstoupit do hry a pomoct bance v jejím problému s likviditou.

Zdroj: http://www.investopedia.com/news/european-markets-slump-due-deutsche-bank-fears-db/

Sdílejte tento článek!