Larry Summers: Banky nejsou na tom o moc lépe než v roce 2008

 

Bývalý americký ministr financí Larry Summers je dobře známý pro své kontroverzní názory. Summers je toho názoru, že americká vláda by měla zakázat bankovku v hodnotě 100 dolarů, na které se nachází pro Američany posvátný zakladatel Benjamin Franklin a je taktéž toho názoru, že to stejné by se mělo udělat s 50 dolarovou bankovkou, na které se nachází slavný generál Ulysses S. Grant.

Pravda je, že kdyby to řekl kdokoliv jiný, tak pravděpodobně by se nad tím jenom mávlo rukou. I když nemusíme souhlasit se Summersem, tak je důležité jeho názory brát vážně, protože má za sebou velmi impozantní kariéru. Například za vlády Ronalda Reagana byl předsedou rady ekonomických poradců, poté byl hlavním ekonomem Světové banky a později ředitelem Harvardské univerzity.

Banky nejsou na tom o moc lépe než v roce 2008

Tím pádem by nemělo nikoho překvapit, že Summers se nedávno projevil tak, že dle něho velké finanční instituce na Wall Street a celý bankovní systém USA nejsou na tom o moc lépe než v roce 2008 a to navzdory tomu, že se provedla celá řada opatření včetně Dodd-Frank zákonu.

Summers společně se svým spolupracovníkem, harvardským ekonomem Natashou Sarin, tvrdí, že pokud banky jsou nyní považovány za méně riskantní a lépe kapitálově založeny v důsledku regulační reformy, tak výnos jejich cenných papíru (dluhopisy, kmenové akcie a prioritní akcie) by měl být nižší než v minulosti. Co ovšem bývalý ministr financí našel je to, že výnosy cenných papíru jsou ve skutečnosti ještě výši, než byly před finanční krizi v roce 2008.

Summer a jeho tým dospěli k tomuto názoru i navzdory tomu, že velké banky jako Goldman Sachs Group Inc, JPMorgan Chase & Chase, Citigroup Inc, Morgan Stanley a jiní, přijali a provedli zásadní kroky k restrukturalizaci a posílení vlastní rozvahy od finanční krize, která vypukla v roce 2008.

Riziko platební neschopnosti 

Autoři studie zjistili, že většina bank má již nyní nižší poměr vlastního kapitálu (v tržní hodnotě) k aktivům než před krizi. To znamená, že banky můžou být dotlačené do platební neschopnosti i kvůli poměrně malým ztrátám na svých úvěrech nebo investicím. Summers dále tvrdí, že existuje velká pravděpodobnost, že v příštích letech velké finanční instituce můžou ztratit značnou část své likvidity.

Na druhou stranu Summers společně se Sarin jsou toho názoru, že reformy, které byly v USA prosazeny po finanční krizi, fungují mnohem lépe než v jiných zemích, ale přesto jsou plné nedostatků.

Zdroj: http://www.investopedia.com/news/larry-summers-banks-no-safer-2008/

Sdílejte tento článek!